czwartek, 21 marca 2019

Światowy Dzień Zespołu Downa 2019

Światowy Dzień Zespołu Downa ustanowiono w 2005 r. Nie bez przyczyny wybrano datę 21 marca na obchodzenie tego święta. 21.3. Normalnie człowiek posiada 22 pary chromosomów. Przy zespole Downa dwudziestą pierwszą parę chromosomów nie tworzą dwa chromosomy, ale trzy (skąd ten trzeci i dlaczego – nie wiadomo, natomiast wszystko dzieje się w łonie mamy, na wczesnym etapie kształtowania się człowieka przez podział komórek), stąd mówi się również o trisomii 21 pary.
Tyle wstęp. Teraz rozwinięcie. Banalne bardzo.
Julek ma zespół Downa. Ma również pogodne usposobienie, fan z żartów i wygłupów. Ma starszego brata, którego uwielbia naśladować. Ma swój pokój, tablet, gry planszowe, łóżko. Uwielbia je i zawsze to powtarza kładąc się do niego. Woła: „Moje łóżko!”. Ma mnóstwo radości w sobie, ciekawości świata i miłości. Ma przedszkole i niezawodnych nauczycieli. Ma kolegów i koleżanki. Bawi się z nimi, gra w piłkę, układa wieże z klocków. Świętuje.
Świętuje urodziny, dni wiosny i pizzy, przygotowania do świąt i wizyty Mikołaja. Świętuje też swój dzień. Światowy Dzień Zespołu Downa. W kolorowych skarpetach, nie do pary – nie tylko ja solidaryzuje się dzisiaj z Julkiem – również dzieci z jego przedszkola, wychowawcy i terapeuci i wielu naszych znajomych .  Te różne skarpetki na nogach to symbol niedopasowania społecznego i genowego, z jakim przychodzi się mierzyć osobom z zespołem Downa. Przy takim fantastycznym wsparciu, jak na załączonym obrazku, znikają wszelkie bariery. Inność nie razi, inność staje się zwyczajna.


2 komentarze: